tőzsde

 2011.09.06. 11:00

 A tőzsde gyakorlatilag nem más, mint egy piac ahol különböző értékpapírokat, részvényeket, árukat, nemes fémeket, készpénzt-devizát árulnak. A piac résztvevői -általában- személyesen nem ismerik egymást, nem is találkoznak, az áruk a neten keresztül cserének gazdát, azok ténylegesen nem kerülnek a kezünkbe - mint mondjuk az őszibarack, vagy a sárgarépa-, nem vihetjük őket haza....kérdés: ha ez így van, márpedig így van, akkor hol tároljuk az általunk megvett "árukat"????gondolom a számlánkon...csakhogy ha megnézzük az áruk sokféleségét, újabb kérdésként merül fel az, hogy ha én nyitok egy számlát a bankban, az alkalmas lesz-e arra, hogy azon tároljam a részvényeimet, az aranyamat  és mondjuk a svájci frankjaimat is???? vagy ezekhez másfajta számla kell??? Persze értem én, hogy ez az egész csak virtuális és csak az arany vagy a részvény árát tároljuk, na de ha dollárért veszek IBM részvényt, forintért veszek OTP részvényt és veszek még svájci frankot is, azok elférnek egy számlán???Egyáltalán megtehetem én ezt egy időben egy számlával????

Az már kiderült számomra, hogy a tőzsdéknek is van nyitva tartásuk, mint a "rendes" piacnak. Úgy tűnik azok is nagyjából munkaidőben vannak nyitva, persze a saját időzónájuk szerint, hétköznapokon.Valahol azt olvastam, hogy ez alól a deviza piac a kivétel, mivel az nyitva van egész nap és talán még hétvégén is. Minden esetre ez az információ azért lehet fontos, mert ha valaki egész nap dolgozik -mint például én - és csak este ér rá tőzsdézni, neki olyan tőzsdét kell választania amelyik a mi időnk szerint este van nyitva, mondjuk pl. az amerikait.

A piacunk kiválasztásánál további szempont még az is, hogy mit árulnak ott. Értelem szerűen a hazai piacon a magyar papírok érhetők el, de azokból csak alig tíz van, ami említésre méltó, sokkal többet kínál viszont részvényekből mondjuk az amerikai piac. Persze jóval nehezebb az amerikai vagy az ausztrál vállalatok eredményességéről tájékozódnunk ami viszont befolyásolhatja, hogy megvesszük-e a részvényeiket, bár ez sem lehetetlen, csak jó ha tudunk hozzá angolul.

Nem volt teljesen haszontalan az eddigi keresgélésem a témában, mivel az is kiderült számomra, hogy a szakértő kereskedők már tudják azt is, hogy hiába van nyitva a tőzsde mondjuk 8-tól 17-ig, vannak olyan időpontok, amikor nem pörögnek az üzletek, azaz amikor a piac lassul és ilyenkor nekünk sem érdemes ott ülnünk a gép előtt. Ilyen például a nyitás utáni és a zárás előtt egy-egy óra és az ebédidő is. Persze ha belegondolunk logikus, hogy a másik oldalon is emberek ülnek, ők is kajálnak:))))))

Amit még megtudtam az az, hogy két féle képpen vásárolhatunk : van a "most", azaz amikor azt mondom, hogy most veszek 10 db OTP részvényt és van a "majd ha" ennyibe fog kerülni, akkor veszem meg. Valahol azt írták, hogy ezt úgy kell elképzelni, hogy én egy virtuális könyvbe bejegyeztetem az ajánlatomat, azaz azt, hogy ha pl 4.500 Ft lesz 1 db OTP részvény, akkor kérek belőle 10-et és ha a részvény eléri ezt az árat akkor és csak akkor fog a program nekem vásárolni annyit. 

Vizuális vagyok, elképzeltem a könyvet, benne az árajánlatomat és azon kívül még 1234 ugyanilyen árajánlatot. Felmerülő kérdés: Lesz ennyi OTP részvény eladó 4.500 Ft-os áron????Tehát hogyan rangsorolják az árajánlatokat,aki többet rendel az előbb kap?? Vagy aki korábban adott árajánlatot, az elsőbbséget élvez????

Tehát vannak még jócskán kérdéseim, amiknek utána kellene járnom....sokat segítene, ha valaki hozzáértő megválaszolná őket (esetleg):))))))))

 

 

 

 

 

 

 

Címkék: blog én pénz tőzsde vállalkozás így látom

A bejegyzés trackback címe:

https://csakjohiremvan.blog.hu/api/trackback/id/tr153206115

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása