A másik kolosszális találmány a tőzsdén a japán gyertya. Azt hiszem erről olvastam a legtöbb cikket. Aki már látott olyan tőzsdei grafikon amin függőleges téglalapokból állt a görbe, az már látott japán gyertyát, még akkor is, ha nem tudta,hogy azt látja.
Ezek a kis téglalapok ugyanis a japán gyertyák.Van amelyiknek alul és/vagy fölül van tüskéje is, de van amelyiknek nincs. Ezekről a gyertyákról annyit tudtam meg, hogy ha ezek világos színűek - fehérek, vagy zöldek - a piac felívelését mutatják, ha sötétek - feketék, vagy pirosak- a piac lefelé tart.
Nem gyenge a kép, van ezen minden, többek között egy csomó japán gyertya is.
Minél hosszabb, nagyobb testű egy gyertya, annál nagyobb a vevői vagy eladói nyomás, azaz annál többet akarnak venni vagy eladni és minél kisebb a test, annál kisebb az érdeklődés az adott piaci termékre. Mint látható ezt a terméket nagyon el akarták adni, jókora fekete gyertyák vannak a grafikon végén.
De ha jól megnézzük ezt a grafikon láthatunk nagyon pici, kis testű gyertyákat is. Ezekről a szakértők azt írják, a gyertya a piac vacilálását jelzi és általában fordulást prognosztizál a piaci irányban.
Ezeknek a gyertyáknak van egy csomó féle alakzata, amelyekbe most nem megyek bele (nem is tudnék egyenlőre), megelégszem most a gyertyák felépítésével:
Tehát a gyertya teste azt mutatja meg, hogy a kérdéses napon, egy órában, 15 percben - attól függően, hogy milyen időintervallumú grafikont nézünk- milyen nyitó és záró ár között mozgott a vételár. Ha jobban megnézzük látható, hogy van olyan gyertya, amin alul és/vagy fölül tüskék vannak. Ezek a tüskék a legmagasabb és/vagy legalacsonyabb árat jelölik,amik azonban nem nyitó és nem záróárak voltak....legalábbis én így értem.