Óriási találmány a tőzsdén-akár ki találta ki- a stop limit. Húúúúú de sokszor olvastam már róla, pontosabban csak arról, hogy ezt bizony nagyon jól kell beállítani, mert ha nem így teszünk, a stop limitünk ki fog minket dobni,lökni,söpörni -ki melyiket használja - a piacról.
Állati...örülök neki, hogy mind a négy netes tanfolyam felhívja erre a figyelmemet, csak az a baj, hogy egyik sem írja le, hogy akkor most ezzel miiiiiiiivaaaaaaaan?????????? Komolyan mondom, hogy egyetlen sort sem olvastam arról, hogy a stop limit mire való.Persze arra utalnak, hogy ezzel lehet minimalizálni a veszteségeimet, de a tényleges, a gyakorlati alkalmazásáról egyetlen szó sem esik.
Zárójelben : azért bosszant engem ez az egész, mert én is tanítok...középiskolásokat jogi ismeretekre....de nem nyitok náluk azzal, hogy atipikus szerződések fajtái, mert nem veszem magamnak a bátorságot, hogy úgy kezeljem őket mintha nekik tudniuk kellene mi az az atipikus szerződés. Ezért nem értem azt, hogy ezeknek a tanfolyamoknak a szervezői miért gondolják azt, hogy az egyszerű olvasó, vagy hallgató tudja mire való a stop limit, vagy pip vagy bármi más:))))
Minden esetre amit ezzel kapcsolatban ki tudtam logikázni az az, hogy ha pl. veszek OTP részvényt 4.500 Ft-os áron, akkor beállíthatom a stop limitemet úgy, hogy ha a piac esni kezd, adja el a részvényeimet 4.300 Ft-ért, így elkerülhetem, hogy 4.000 Ft-ért kelljen eladnom és ezzel 200 Ft helyett 500 Ft veszteséget realizálnom. De van ennek egy másik iránya is, amikor azt adom meg, hogy ha az ár eléri a 4.800 Ft-ot adja el. Így ha a piac emelkedik,mi realizálhatunk 300Ft/db nyereséget, DE többet nem, mert ha lesz vevőnk ilyen áron, akkor a részvényünk el fog kelni akkor is, ha a piac tovább emelkedik.Ezzel megint csak védekezek az ellen, hogy ha visszafordul a piac elveszítsem még ezt a kis nyereséget is.
A kidobással, kisöpréssel kapcsolatban -megint csak- feltételezem, hogy arra gondolnak...ezt a limitet nem szabad túl kicsire állítani, mivel a piac 4-6%-ot állandóan ingadozik majd emelkedőre fordulhat és ha a limitem kicsi, ebben az ingadozásban már el is adja a cuccot és nem maradok fenn a felfelé ívelő piacon.
A stop limitet azonban nem csak arra lehet használni, hogy mikor adjunk el...működik ez a másik irányban is....azaz arra is lehet limit megbízást adni a programunknak, hogy pl.: ha az OTP részvény 4.300 Ft-os árat ér el, akkor vegyen belőle nekünk 10 db-ot.
A limit tehát minket véd, csak azt kell kitalálni, hogy hogyan állítsuk be. Ennél figyelembe kell venni a lehetséges veszteségeket, de ezeken kívül (feltételezem) azt is - és sajnos erről sem olvastam egy sort se-, hogy ha 300 Ft-os nyereségre állítom be ( mert biztosra akarok menni és inkább kevesebb de biztosabb legyen a nyereség), a teljes nyereségünkből adott esetben 0,1-0,2-0,3%-ot, de minimum 200-500-1000 Ft-ot (erről már írtam) jutalék formájában el fog vinni a bróker cég.... Tehát ha a 10 db részvényen 3.000 Ft-ot realizálok, annak nem X %-át fogják levonni ( mert az csak 3-6-9Ft lenne), hanem a minimum összeget, azaz a 200-500-1000 Ft-ot és akkor még nem tudjuk a számla költségeit.