Amit most megtudtam a tőzsdével kapcsolatban , az szintén egy jó hír. Az előző év veszteségét átvihetjük a nyereséges évre és ezzel csökkenthetjük az adóterheinket.
Ezen kívül húúú de jól hangzó hír, hogy a tőzsdézéshez nem kell más, mint egy számítógép és internet (ezt most olvastam valahol).De azt már én is tudom, hogy ez nem igaz, hiszen kell még egy kereskedőszoftver is, meg egy bankszámla, aminek vannak költségei és egy bróker cég, ami jutalékot von tőlünk,ami szintén költség. Tehát nem értem, hogy magukat hozzáértőnek mondók, miért írják azt, hogy csak egy gép kell és net, amikor már én is tudom - totál kezdő, hozzá nem értő-,hogy ez nem így van???:)))))
Na minden esetre nagyjából körvonalazódni kezd, hogy mi is kell a tőzsdézéshez.Viszont úgy tűnik egy nagyon fontos dologról még nem írtam. Abban minden tanfolyam, blog és egyéb tőzsdéről szóló írás megegyezik, hogy az ember lányának, vagy fiának mentálisan fel kell készülnie a tőzsdézésre és ami a legnehezebb ebben, a veszteségekre is. Mert lehet valaki bárakármilyen jó elemző, eredményes bróker tulajdonképpen a szó szoros értelmében nem tesz mást, mint megtippeli, hogy merre felé fog menni a piac. Persze segíthetnek ebben neki az általa, vagy mások által kidolgozott stratégiák, de azoknak is van - mégpedig jócskán van - tévedési lehetőségük. Számomra nagyon meglepő volt az egyik ilyen tanfolyamon írt azon bejegyzés, ami arról szólt, hogy ha már 50-50%-ban meg tudod tippelni, hogy merre felé fog menni a piac, az már nagyon jó arány. Na de az 50-50% az gyakorlatilag annyit jelent, hogy vagy sikerül, vagy nem...vagy nem??:)))
Ha jól értem az eddig olvasottakat ezeknek a stratégiáknak a felállításában segíthetnek nekünk a befektetési naplóink. Arról azonban már egyik sem ír, hogy ok-ok a napló, de mi legyen benne??? Hogy néz ki egy ilyen napló???? Elég egy füzet amibe beleírom, hogy mikor miből mit vettem, vagy adtam el, milyen áron...nyilván nem. Valószínűleg ebbe bele kell írni azt is, hogy milyen adatok alapján döntöttem a vétel, vagy az eladás mellett és annak mi lett az eredménye, azaz mennyi lett a nyereségem vagy a veszteségem....Ja és ne felejtsük el azokat a bizonyos limiteket (ezeknek még jobban utána kell járnom). Persze az is lehet, hogy van ilyen napló nyomtatvány formájában, már készen...de mint azt már írtam, erről senki egy szót sem írt eddig. Én tehát vettem magamnak egy füzetet és majd abba írogatom először a demó számlám eredményeimet.
A másik közkedvelt témája ezeknek a szakértői írásoknak az, hogy ha a piac lefelé megy. ne akarjunk arra számítani, hogy most olcsó, ezért vegyünk és majd ha megfordul, drágán eladjuk, mert általában mielőtt még megfordulna jócskán mehet még lefelé és messze nem biztos, hogy a közeljövőben vagy egyáltalán bármikor visszakapaszkodik arra szintre ahol legalább már veszteségünk nem lesz.. Azaz egy kicsit szakmaiabban megfogalmazva, ne menjünk a trend ellenébe. Na, ebben is különbözik a tőzsde a normális piactól, mert ott ugyebár a minél olcsóbb, annál jobb vétel elvet követjük, persze nem elfelejtve a minőséget sem
Mindez bennem azt a kérdést veti fel, hogy ha ez így lenne, akkor előbb utóbb nem lenne egyetlen áru sem a tőzsde piacán, hiszen olyan nincs, hogy valami csak felfelé vagy csak lefelé megy és ha egyszer lefelé indul el, akkor már nem fog visszakapaszkodni. Ha jól láttam az eddigi görbéket - hacsak nem csődől be egy vállalat és nullázza le a részvényei értékét - jócskán hullámzóak és felteszem ezeket a hullámokat lovagolják meg a befektetők is. Nekem mint koszt pénzt kezelő háziasszonynak nagyon furcsa ez, hogy akkor vegyek meg valamit amikor drágul arra számítva, hogy majd még drágábban fogom eladni:))) Mindegy...én hiszek a szakértőknek, tehát ki fogom próbálni a demo számlán azt amit ők írnak, de tuti, hogy azt is, amit én gondolok és majd meglátjuk abból a bizonyos naplóból, hogy mekkora százalékban jönnek be a tippjeim.